Jednym z wariantów solidnych materiałów do pokrycia dachów płaskich okazuje się zmodyfikowany dach bitumiczne, tzw. pokrycia bitumiczne. Towarem, który można nakładać na dach na wiele sposobów zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach jest bitum modyfikowany. Przykrycie dachowe zmienione bitumiczne posiadają dużo zalet. Porównując, pozostałe rodzaje pokryć membranowych, pokrycia bitumiczne niejednokrotnie dostrzegane są jako współczesny sposób dla dachów wielowarstwowych.

 

Mocne strony dachów bitumicznych

Użytkowanie tego rodzaju dachów w domu czy budynku posiada dużo ciekawych walorów. W porównaniu, z niektórymi nowocześniejszymi opcjami pokryć dachowych, pokrycie bitumiczne posiada szeroko udowodnione przypadki, na których możemy się opierać i polegać na nich.

Ten rodzaj dachu jest bardzo solidnym i trwałym typem płaskich pokryć dachowych, które z łatwością funkcjonuje już od 20 lat, a nawet dłużej. Bez znaczenia jest w jaki sposób tworzywo jest nakładane, czy za pomocą kleju nakładanego na zimno czy asfaltu na gorąco lub arkuszem samoprzylepnym, szwy zostają najczęściej stapiane, dzięki czemu nie ma możliwości przecieku. Różne typy pokryć membranowych posiadają szwy. Są one zostawione otwarte albo pokryte innym tworzywem. Z czasem materiał może osłabnąć, dlatego dużą zaletą tego rodzaju dachu jest możliwość funkcjonowania bez szwu.

Wytrzymałość dachu bitumicznego jest imponująca. Odporność na rozciąganie tego typu dachów jest bardzo wysoka dlatego szansa na pojawienie się pęknięć jest niewielka. Przykładowo, inne dachy membranowe i płaskie słyną z występowania na nich nieszczelności. Powstanie szkód podczas burzy jest mało prawdopodobne ponieważ dachy te są wytrzymałe, niepodatne na ogień, grad oraz wiatr. Dowodem na skuteczność dachów bitumicznych na pewno będzie długa gwarancja producenta.

 

Dach bitumiczny – wady
Tak jak wszystkie rodzaj dachów, dach bitumiczny posiada wady. Pierwszą z nich jest kolor dachu, czarny. Pochłania on raczej ciepło niż odbija. Bez odpowiedniej izolacji może to doprowadzić do przegrzania budynku. Oczywiście sam materiał nie ma możliwości uszkodzenia przez promienie UV i wytwarzane ciepło. Przykrycia dachowe bitumiczne mają także dostępne wersje jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Przedwczesne zepsucie może powodować materiał jednowarstwowy gdyż nie jest on trwały. Natomiast montaż dachów dwuwarstwowych i trójwarstwowych kosztuje dużo więcej. Powoduje to, że jest to jeden z najdroższych typów płaskich pokryć dachowych. Aby należycie chronić dach przed promieniami słonecznymi, w procesie instalacji trzeba ująć granulki. Jeżeli nie zostałyby wzięte pod uwagę podczas instalacji, mogłoby to spowodować uszkodzenie dachu albo podniesienie temperatury wewnątrz budynku. Trzeba o tym pamiętać już na początku ponieważ nie każdy rodzaj dachów bitumicznych posiada granulat podczas montażu.

 

Trwałe, gdy zrobione dobrze
Kluczem do pomyślnego wykonania prac dachowych z bitumu jest upewnienie się, że są one wykonane prawidłowo. Oznacza to użycie 2 lub 3 warstwowego materiału i pokrycie go przed promieniowaniem UV. Właściwie wykonany dach bitumiczny może znacznie wytrzymać inną konkurencję.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *