Co Twój trawnik może powiedzieć o Twoim systemie septycznym.

pexels-darya-sannikova-3021139

Jeśli Twój dom opiera się na systemie szamba do bezpiecznego odprowadzania ścieków i ścieków, prawdopodobnie jest on zakopany pod trawnikiem Twojej nieruchomości. Dzieje się tak dlatego, że trawniki tworzą bardzo skuteczne pola drenażowe, które zapobiegają zatruwaniu lokalnych wód gruntowych przez surowe ścieki i inne zanieczyszczenia, gdy opuszczają zbiornik.

Jeśli nie masz pewności, czy system szamba działa prawidłowo, trawa rosnąca bezpośrednio nad systemem może pomóc ci lepiej zrozumieć system. Nietypowy wzrost trawy może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym poważnych problemów z szambo. Wiedza o tym, co się dzieje, gdy zauważysz następujące objawy, może potencjalnie zaoszczędzić tysiące dolarów na rachunkach za naprawę szamba.

Trawa nad szambo umiera

Jeśli zauważysz, że trawa rosnąca bezpośrednio nad twoim szambo zaczęła więdnąć i żółknąć, możesz się martwić, że nieszczelny lub uszkodzony zbiornik zabija twoją trawę. Na szczęście, chociaż te płaty umierającej trawy mogą być nieestetyczne, zwykle nie oznaczają problemów z szambo.

Te żółte plamy pojawiają się, ponieważ gleba bezpośrednio nad szambo jest znacznie płytsza niż głębokie osady wierzchniej warstwy gleby otaczającej zbiornik. Ogranicza to ilość wody, jaką trawa otrzymuje w płytszej glebie.

W okresach przedłużającej się suchej pogody gleba nad szambo może całkowicie wyschnąć, powodując więdnięcie i obumieranie trawy. Wyjątkowy klimat Florydy oznacza, że ​​​​jest to znacznie bardziej prawdopodobne w miesiącach zimowych niż w wilgotnych, wilgotnych miesiącach letnich, co może być mylące dla niedawnych przybyszów.

Jeśli zauważysz umierającą trawę nad swoim szambo, najlepszą rzeczą do zrobienia jest absolutnie nic. Trawa zwykle wraca do życia, gdy na wiosnę powrócą bardziej wilgotne warunki, a wszelkie pozostawione płaty gołej ziemi można ponownie obsiać. 

Nie ulegaj pokusie, aby ożywić trawę dodatkowym podlewaniem. Każda woda, którą dodasz do gleby, przesiąknie do odpływu szamba, który musi pozostać stosunkowo suchy, aby mógł wchłonąć duże ilości ścieków ze zbiornika. Nadmierne podlewanie umierającej trawy może spowodować podmokłe pole odwadniające, powodując poważne problemy z systemem septycznym tam, gdzie wcześniej nie występowały.

Trawa nad drenażem jest bujna i zielona

Paradoksalnie, podczas gdy zamieranie trawy nad twoim zbiornikiem zwykle nie jest powodem do zmartwień, bujna, zielona trawa rosnąca nad odwodnieniem może oznaczać poważne problemy.

Pojedyncze kępy trawy, które urosły wyżej i są bardziej zielone niż otaczająca trawa, mogą pojawić się, ponieważ pole drenażowe twojego systemu zostało nasycone. Kiedy to nastąpi, niefiltrowane odpady zaczną gromadzić się w rowach zakopanych pod polem.

Dla trawy rosnącej powyżej te gromadzące się odpady są doskonałym źródłem składników odżywczych, co powoduje, że trawa rośnie wyżej. Większość pól odwadniających zawiera kilka prostych, równoległych rowów, a proste linie bujnej trawy rosnącej nad tymi rowami są zwykle klasyczną oznaką uszkodzenia pola odwadniającego.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych podejrzanie zdrowych łat trawy, sprawdź inne oznaki nasycenia drenażem. Odpływy i toalety w Twoim domu mogą działać wolniej, w skrajnych przypadkach mogą zacząć się przelewać. Powinieneś również sprawdzić inne oznaki problemów w samym drenażu: nieprzyjemne zapachy; gąbczasta, podmokła ziemia; a kałuże stojącej wody mogą oznaczać poważne problemy z drenażem.

Jeśli zauważysz dodatkowe oznaki awarii pola drenażowego, jak najszybciej wezwij serwis szamba, aby przepompować i opróżnić szambo. Jeśli zadziałasz wystarczająco szybko, zwykle pozwoli to na spłynięcie nadmiaru ścieków z powrotem do zbiornika, oszczędzając pole drenażowe. Jednak mocno podmokłe pola drenażowe mogą wymagać ponownego wykopu rowu i wymiany wierzchniej warstwy gleby.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *