W miarę jak ludzie się starzeją, komórki w naszych ciałach niszczeją. W rezultacie tracimy skuteczność w niektórych funkcjach naszych narządów. Jedna znacząca strata, której zwykle doświadczamy, dotyczy naszej wizji. Chociaż nadal zdarzają się przypadki chorób oczu w każdym wieku, osoby starsze są bardziej narażone. Zbadamy tę podatność i zbadamy korelację między starością a chorobami oczu. Badania epidemiologiczne pomogą nam zrozumieć tę zależność na dużą skalę. Przyjrzymy się również powszechnym chorobom oczu wśród osób starszych. Aby pomóc zapobiegać tym chorobom, przedstawimy czynniki ryzyka chorób oczu wraz z wiekiem.
Jak często występują problemy z oczami?
Najczęstszymi problemami z oczami są wady refrakcji . Obejmuje to krótkowzroczność (krótkowzroczność), dalekowzroczność (nadwzroczność), astygmatyzm i starczowzroczność. Wszystko to wpływa na widzenie, gdy występują problemy strukturalne w oku. Długość gałki ocznej, kształt rogówki i wiek soczewki wpływają na budowę oka. Optometryści nadal mogą korygować wady refrakcji za pomocą okularów, kontaktu wzrokowego i operacji LASIK.
Wady refrakcji występują w każdym wieku. Istnieją jednak problemy z oczami, które statystycznie występują częściej u osób starszych. W rzeczywistości Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) stwierdza, że ponad 4,2 miliona Amerykanów w wieku 40 lat i starszych ma problemy ze wzrokiem lub jest prawnie niewidomych. Ponadto główną przyczyną ślepoty są choroby związane z wiekiem.
Epidemiologia częstych chorób oczu wśród osób starszych
Już od 1987 roku istnieje dokumentacja dotycząca epidemiologii chorób oczu w podeszłym wieku. Te powszechne choroby obejmują suchość oczu, zaćmę, związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę i retinopatię cukrzycową. Badania epidemiologiczne pozwalają dostrzec korelację między starością a tymi chorobami oczu.
Suche oczy
Kiedy osoba odczuwa drapanie i pieczenie w oczach, może mieć suche oczy. Ten stan występuje, gdy dana osoba nie wytwarza wystarczającej ilości łez, aby powierzchnia oka była wilgotna. Według kilku badań osoby starsze mogą doświadczać tego częściej niż inne.
W 1998 roku badanie rozpowszechnienia dostarczyło danych populacyjnych dotyczących zespołu suchego oka. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 926 osób. Wyniki wykazały, że czynnikami ryzyka chorób oczu były płeć biologiczna, wiek i zapalenie stawów.
Dwa lata później, w 2000 roku, naukowcy zbadali przełomowe badanie przeprowadzone w Wisconsin. W swoim przeglądzie przebadali 3722 uczestników w wieku 43 lat i starszych. Zauważyli, że ludzie w tej grupie wiekowej mieli suche oczy skorelowane z paleniem, kofeiną i stosowaniem multiwitamin.
Naukowcy przeprowadzają różne testy, aby określić objawy suchego oka. Wykorzystali te testy w badaniu z 2006 roku dotyczącym cech suchego oka u starszej japońskiej populacji. Na podstawie swoich testów doszli do wniosku, że większość objawów obejmuje zaburzenia filmu łzowego. W szczególności wydaje się, że gruczoł ma dysfunkcję, która wydziela olej na powierzchnię oka.
Zaćma
Naukowcy poszukują środków zapobiegawczych, ponieważ choroba ta nadal stanowi zagrożenie na całym świecie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy związanej z wiekiem, naukowcy sugerują pamiętanie o pewnych modyfikowalnych czynnikach ryzyka. Czynniki te obejmują palenie, ekspozycję na światło ultrafioletowe, alkohol i złe nawyki żywieniowe.
Jaskra
Choroba ta wynika z narastania ciśnienia wewnątrz oczu. Z tego powodu jaskra może powodować ból oczu i bóle głowy we wczesnych stadiach. Jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty, zaraz po zaćmie.
Od 2020 roku badania szacują, że na jaskrę pierwotną otwartego kąta choruje 57,5 miliona osób. Do 2040 roku na jaskrę będzie cierpieć 111,8 mln ludzi. Wśród osób zagrożonych tą chorobą są:
- Osoby, które ukończyły 60 rok życia
- Ci, których członkowie rodziny mają historię jaskry, stosowania sterydów i cukrzycy.
- Osoby z podstawowymi problemami z oczami, takimi jak wysoka krótkowzroczność, cienka centralna rogówka (<5 mm) i urazy oczu.
- Ci z nadciśnieniem.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Zdarzają się przypadki zwyrodnienia plamki żółtej u młodych ludzi. Dlatego musimy określić zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Jest to zaburzenie dotykające plamki żółtej odpowiedzialnej za dobre widzenie podczas czytania i prowadzenia samochodu. CDC szacuje, że w 2020 roku około 2,95 miliona Amerykanów w wieku 40 lat i starszych cierpiało na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.
We wczesnych stadiach zwyrodnienie plamki żółtej ma niewielki wpływ na widzenie. Jednak w późniejszych stadiach wpływa niekorzystnie na jakość życia chorego. To zaburzenie widzenia może prowadzić do starzenia się. Niemniej jednak Optyk Lublin sugeruje, że aktywność fizyczna jest nadal możliwa dzięki kontrolowanym i mniej wymagającym wzrokowo zadaniom.