Maszyny rolnicze do zbierania upraw

maszyny rolnicze

Zbiory upraw

Obecnie cała gama upraw, w tym rośliny okopowe, takie jak ziemniaki, czy owoce, takie jak winorośl czy jabłka cydrowe, są zbierane wyłącznie za pomocą maszyn. Jedną z pierwszych i jednocześnie najważniejszą z tych maszyn stał się kombajn zbożowy, który służy do zbioru zbóż takich jak pszenica. Kombajn to samobieżna maszyna, która tnie ziarno, oddziela ziarno od łodygi, usuwa łuskę, przenosi ziarno do towarzyszącego mu pojazdu i odkłada słomę na ziemię do późniejszego zbioru. Słoma jest przede wszystkim uważana za produkt odpadowy, który co najwyżej nadaje się jedynie jako ściółka dla zwierząt gospodarskich lub jako dodatek do paszy, ponieważ wspomaga trawienie. W rezultacie często jest po prostu spalany. Słoma jest zwykle pakowana w bele do transportu i przechowywania. Bele rozwijane są w prasach, maszynach ciągniętych przez ciągniki, zbierających słomę po kombajnach, zgniatają go w bele i wiążą sznurkiem.

Siano można również przetwarzać w ten sam sposób. Jedną z najbardziej rewolucyjnych innowacji w pracy z materiałami rolniczymi w ostatnich latach było zastosowanie „dużych bel”. Ważą one około 500 kg, podczas gdy zwykłe bele ważą tylko 30 kg – co jest rozsądną wagą dla rolnika, który wciąż może być przenoszona przez człowieka. Prasowanie słomy w większe bele oznacza, że ​​usuwanie ich z pola zajmuje mniej czasu. Prasa podnosi słomę i wpycha ją do komory, gdzie jest formowana w belę, którą następnie wiąże się sznurek i wypadł z maszyny. Producent maszyn rolniczych musi dopilnować bardzo dużej wytrzymałości swoich produktów. który można jeszcze znieść. Prasowanie słomy w większe kawałki oznacza, że ​​czyszczenie ich z pola zajmuje mniej czasu. Prasa zbiera słomę i wciska ją do komory, gdzie jest formowana w belę. Następnie jest obwiązany sznurkiem i wypada z maszyny. który można jeszcze znieść. Prasowanie słomy w większe kawałki oznacza, że ​​czyszczenie ich z pola zajmuje mniej czasu. Prasa zbiera słomę i wciska ją do komory, gdzie jest formowana w belę. Następnie jest obwiązany sznurkiem i wypada z maszyny.

Przetwarzanie upraw

 Po zebraniu plonu potrzebny jest dodatkowy sprzęt do jego przetwarzania i przechowywania, aż trafi na rynek. Do wyposażenia tego należą np. lawety, wózki widłowe, przenośniki i inne skomplikowane urządzenia jak np. maszyny do usuwania ziemi i kamieni ze zbioru ziemniaków. Ziemniaki często zbiera się z mokrej gleby, a jeśli gleba jest również kamienista, razem z ziemniakami można zebrać dużo kamieni i ziemi. Wilgotna gleba powoduje pleśń i kamienie, które mogą obijać, ocierać lub ciąć ziemniaki. Dlatego z uprawy należy usunąć glebę i kamienie. Glebę można usunąć z ziemniaków przesiewając ją przez sito, przez które opada. Wóz asenizacyjny potrafi także wpływać na przetwarzanie upraw.

Kamienie można usuwać ręcznie, ale jest to kosztowne ze względu na zaangażowaną siłę roboczą. Jednym z możliwych rozwiązań jest wykorzystanie promieni rentgenowskich, które są w stanie odróżnić kamienie od ziemniaków. Uprawa przemieszcza się w górę iw dół przenośnika poprzez serię promieni rentgenowskich, które wykrywają różnice w gęstości skał i ziemniaków. Po wykryciu kamienia sonda zasilana sprężonym powietrzem jest szybko wyrzucana, usuwając kamień, podczas gdy ziemniaki nadal spadają. Takie technologie oszczędzające pracę stają się coraz bardziej rozpowszechnione, ponieważ rolnicy starają się utrzymać koszty uprawy naszej żywności na jak najniższym poziomie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *