Kto nigdy nie doświadczył wiercenia? Obok wkręcania jest to najczęstsza czynność DIY. Niezależnie od tego, czy chcesz zakotwiczyć ścianę, zmontować meble bez śrub, czy zrobić otwór na baterię kuchenną, prawie zawsze chodzi o jedno – wywiercenie dokładnego otworu. Wymaga to odpowiedniego ćwiczenia i kilku sztuczek. Mamy dla Ciebie kilka.
Przed zakupem wiertarki najpierw sprecyzuj jaki materiał chcesz wiercić i czym chcesz to wiercić (czyli jaką masz maszyną do dyspozycji). Wszystko inne zależy od tego. Zwykle rozróżniamy wiertła do drewna , metalu , muru i betonu , wiertła uniwersalne oraz różne wiertła specjalne .
Każde wiertło posiada 1) trzpień mocujący , który jest mocowany do maszyny, 2) korpus ze spiralnym rowkiem oraz 3) krawędź tnącą , za pomocą której wierci. Jednak wykonanie poszczególnych części różni się w zależności od wiertła.
Jedną z podstawowych rzeczy, które Cię interesują w wiertarce, jest – oprócz średnicy – jej długość robocza . Wskazuje to, jak długi jest rowek, który usuwa wióry i odpady z otworu. Gdy będziesz wiercić głębiej, wiertło utknie w otworze, ponieważ gruz nie będzie miał gdzie się podziać. Ponadto wzrasta tarcie, a co za tym idzie temperatura i ryzyko poparzenia.
Czy wiertarka jest dobra?
Jakość obróbki wiertła najlepiej sprawdzić bezpośrednio w sklepie przy zakupie. Sprawdź, czy wiertło jest naprawdę proste, po prostu tocząc je po powierzchni. Sprawdź, czy trzpień mocujący jest wygięty, aby nie zranić się o jego krawędź. Sprawdź również szczelinę pod kątem niechlujnego frezowania i zadziorów.
To, czego nie można stwierdzić na pierwszy rzut oka, to jakość materiału, z którego wykonano wiertło . Jeśli obróbka wiertła wygląda dobrze, można założyć, że użyty materiał będzie odpowiadał temu, co deklaruje producent i co często jest zaznaczone na trzonku wiertła.
Wiertła czego potrzebuję?
Wiertła wykonane są z różnych gatunków stali, które różnią się głównie zawartością węgla i tzw. pierwiastków stopowych . Im więcej tych pierwiastków w odpowiedniej proporcji zawiera stal, tym wyższa jest jej jakość, poradzi sobie z bardziej wymagającymi zadaniami i dłużej wytrzyma. Najczęstsze rodzaje stali narzędziowej, z którymi się spotkasz, to:
- węgiel (określany jako stal narzędziowa ) – ma wyższą zawartość węgla. Nadaje się do mniej wymagającego wiercenia (np. w drewnie), ponieważ nie wytrzymuje nagrzewania przy dużej prędkości skrawania.
- stopowa (oznaczana CrV , CrVMo, S2 itp.) – jest stalą węglową uszlachetnianą różnymi proporcjami pierwiastków stopowych (chrom, wanad, molibden, wolfram, krzem, nikiel, mangan). Dzięki temu jest mocniejszy, twardszy, trwalszy i lepiej radzi sobie ze stresem.
- stal szybkotnąca ( HSS lub High Speed Steel, HSS Co5% i HSS Co8%, HSSE ) – zawiera jeszcze więcej pierwiastków stopowych niż zwykła stal stopowa. Daje to jeszcze większą wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu może pracować z dużymi prędkościami skrawania i wysoką temperaturą podczas wiercenia w stali nierdzewnej. W końcu, kiedy wiertło do stali ma przewiercać stal nierdzewną, musi mieć „coś ekstra”, co ją „myje”. Spotkać można również wiertło z tytanową warstwą wierzchnią (np. HSS-Tin ), które można rozpoznać po złocistym kolorze.
Czym mam wiercić?
Najpopularniejszym narzędziem do wiercenia jest wiertarka elektryczna lub akumulatorowa lub wiertarka, a do wbijania jest gwoździarka. Może być młotkowany lub bez młotka i radzi sobie z drewnem, metalem, murem, płytami gipsowo-kartonowymi i innymi miękkimi materiałami.
Do betonu i innych twardych powierzchni potrzebujesz już mocniejszej maszyny – wiertarki lub młota kombinowanego , który jest wyposażony w chwyt SDS+ lub SDS Max oraz młot pneumatyczny .
Jest to kilkukrotnie silniejsze niż normalne uderzenie klasycznych wiertarek elektrycznych ze zwykłym uchwytem. Prawdą jest, że im mocniejsze wiertło, tym szersze spektrum materiałów, z którymi możesz się zmierzyć.
Można ich używać praktycznie wszędzie tam, gdzie dociera prąd (lub do wyczerpania baterii). W naszym artykule na temat wyboru wiertarki podpowiemy, kiedy młot jest najbardziej odpowiedni lub jakie są zalety i wady szybkomocującego uchwytu wiertarskiego.
To uchwyt maszyny, którą masz do dyspozycji, spełnia swoją rolę. Każdy uchwyt przystosowany jest do innego kształtu chwytu wiertła – najczęściej cylindrycznego , sześciokątnego , SDS+ lub SDS Max . Dlatego przy wyborze skup się na rodzaju i rozmiarze uchwytu wiertarki lub młota i odpowiednio dobierz wiertło.
Zawsze najpierw umieść wiertło pod odpowiednim kątem do powierzchni, zanim je opuścisz, aby uniknąć wiercenia pod kątem. Jeśli potrzebujesz wywiercić idealnie prostopadły otwór w mniejszym obiekcie, użyj wiertarki stojącej lub kolumnowej, później łatwo wbić gwoździe. Ponadto wierci z bardziej równomiernym naciskiem niż konwencjonalna wiertarka ręczna. Oczywiście nie da się zmieścić wszystkiego w wiertarce stojącej. Ogranicza Cię też głównie przestrzeń warsztatowa.
Jeśli nie masz nawet dostępnego stojaka do wiertarki , możesz użyć kwadratu . Przyłóż ją do otworu dłuższym ramieniem do góry i podczas wiercenia utrzymuj oś wiertła równolegle do niej.
Jak dobrze wiercić?
Im węższe wiertło, którego używasz, tym szybciej wiertło powinno pracować (liczba obrotów). Wręcz przeciwnie, większa średnica wiertła wymaga powolnego działania . Dotyczy to również twardych i litych materiałów, które należy wiercić wolniej niż miękkie metale lub drewno.
Dodatkowo, jeśli będziesz odpowiednio często wyjmować wiertła z wywierconego otworu podczas pracy, zwiększysz ich żywotność . Jest to również ważne przy usuwaniu wiórów, zwłaszcza przy małych średnicach wierteł, głębokich otworach i przy wierceniu w metalach lekkich.
Nawet wiertła z powłoką antykorozyjną mogą łatwo korodować z powodu wilgoci z powietrza lub rąk. Można temu zapobiec, od czasu do czasu przecierając wiertło szmatką nasączoną olejem. Możesz wejść już dziś do naszego sklepu gdzie kupisz narzędzia do wbijania.