Włókniny, definicje i opisy.

pexels-karolina-grabowska-4197562

Definicja Tkaniny

Włókniny to elastyczne, porowate produkty składające się z jednej lub więcej warstw włókien. Oddzielne włókna mogą być albo preferencyjnie zorientowane w jednym kierunku, albo mogą być osadzone w przypadkowy sposób. Są one łączone za pomocą procesów chemicznych, termicznych lub mechanicznych w wyroby włókiennicze. Producent włóknin tworzy głównie struktury płaskie. Ta stosunkowo młoda gałąź przemysłu włókienniczego po drugiej wojnie światowej znacznie się rozwinęła ze względu na wysokie tempo produkcji i wynikające z niej oszczędności.

Współczesna włóknina pochodzi z wczesnych lat 30. XX wieku. W tym czasie kilka firm tekstylnych zaczęło eksperymentować z materiałami wiązanymi jako sposobem wykorzystania odpadów bawełnianych. Pierwsza komercyjna produkcja produktów zwanych obecnie włókninami rozpoczęła się w 1942 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wytworzenia tkaniny bezpośrednio z włókien. Rynek produktów: wypełnienie do poduszek, odnotował ogromny wzrost i ma potencjał na więcej.

Włókniny można sklasyfikować jako towary jednorazowego użytku lub towary trwałego użytku. Jednorazowe lub nietrwałe włókniny obejmują produkty jednorazowego użytku, takie jak pieluchy, opatrunki medyczne, chusteczki do użytku domowego i odzież ochronną jednorazowego użytku. Trwałe towary są używane do łączenia odzieży, podsufitek samochodowych, podkładów drogowych i dywanów.

Surowy Materiał

Poliester jest najczęściej używanym włóknem w Stanach Zjednoczonych; olefina i nylon są używane ze względu na ich wytrzymałość, a bawełna i sztuczny jedwab są używane do chłonności. Stosowane są również niektóre akryl, octan i winyl.

Włókna dobierane są na podstawie ich właściwości i oczekiwanej wydajności w zastosowaniach końcowych. Nowe włókna pierwszej jakości są preferowane w porównaniu z włóknami ponownie używanymi lub przetworzonymi. Stosowane są zarówno włókna staplowe, jak i ciągłe , i możliwe jest mieszanie włókien o różnych długościach, jak również włókien z różnych grup rodzajowych. Wybór włókien zależy od proponowanego produktu, typowej pielęgnacji oraz oczekiwanej lub pożądanej trwałości. Podobnie jak w przypadku produkcji wszystkich tkanin, ważny jest koszt użytych włókien, który z kolei wpływa na koszt produktu końcowego.

Charakterystyka Włókniny

Konkretny zestaw właściwości, jakie może mieć włóknina, zależy od kombinacji czynników podczas jej produkcji. Zakres cech jest szeroki.

 1.  Wygląd włóknin może być podobny do papieru, filcu lub podobny do wyglądu tkanin.
 2.  Mogą mieć miękką, sprężystą dłoń lub mogą być twarde, sztywne lub ogólnie mało giętkie.
 3.  Mogą być tak cienkie jak bibułka lub wielokrotnie grubsze.
 4.  Mogą być również przezroczyste lub nieprzezroczyste.
 5.  Ich porowatość może wahać się od niskiej wytrzymałości na rozdzieranie i pękanie do bardzo wysokiej wytrzymałości na rozciąganie.
 6.  Mogą być wytwarzane przez klejenie, spajanie na gorąco lub szycie.
 7.  Układalność tego typu tkanin waha się od dobrej do żadnej.
 8.  Niektóre tkaniny mają doskonałą zdolność do prania; inni nie mają. Niektóre można prać chemicznie.

Rozwój

Włókniny są projektowane w celu zapewnienia określonych właściwości odpowiednich do pożądanych zastosowań końcowych. Na przykład, pieluchy mogą być wykonane z dwóch różnych warstw włókniny: zewnętrznej warstwy składającej się z poliestru traktowanego środkiem zwilżającym, który umożliwi szybką penetrację płynu, ale przy minimalnym osłabieniu bocznym, oraz wewnętrznej warstwy chłonnego sztucznego jedwabiu. Cienkie, wysokofiltracyjne włókniny do masek chirurgicznych mogą składać się z włókien mikrodenierowych. Trwają badania mające na celu osiągnięcie, a może przekroczenie pewnych właściwości tkaniny o konwencjonalnej konstrukcji.

Zastosowania Włókniny

Zastosowanie produktów z włókniny stale się rozwija. Wiele zastosowań włóknin można sklasyfikować jako jednorazowe, trwałe towary konsumpcyjne i materiały przemysłowe. Wszystkie te obszary coraz częściej korzystają z tego rodzaju towarów ze względu na ich niski koszt i przydatność do wielu potrzeb.

 1.  Jednorazowe włókniny są zasadniczo wykonane do jednorazowego użytku; ale niektóre, takie jak ściereczki do kurzu, można wyprać i ponownie użyć kilka razy.
 2.  Ogólne zastosowania obejmują produkty higieny osobistej, takie jak pieluchy i podpaski higieniczne; produkty medyczne, takie jak fartuchy i zasłony chirurgiczne; maski chirurgiczne i przemysłowe, bandaże, chusteczki i ręczniki; śliniaki, a nawet kostiumy na specjalne okazje.
 3.  Wytrzymałe włókniny mają szerokie zastosowanie. Dobra konsumpcyjne trwałego użytku obejmują zarówno artykuły gospodarstwa domowego, jak i elementy wyposażenia domu, takie jak draperie, tapicerka meblowa, wyściółki materacy, ręczniki, obrusy, koce i podkłady dywanowe oraz odzież i odzież, takie jak czapki, podszewki, fizeliny, fizeliny i wzmocnienia innych tekstylia.
 4.  Wiele zastosowań przemysłowych obejmuje filtry, izolacje, materiały opakowaniowe, folie stabilizujące koryto drogowe lub materiały do ​​budowy dróg, pikowanie tkanin i produkty dachowe.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *